Drukarka laserowa czy atramentowa?

12.12.2017

 

Ilu użytkowników, tyle opinii. Zażarty spór miłośników obu rozwiązań toczy się od dawna. Spróbujmy przeanalizować, czym te rozwiązania się od siebie różnią.

 

 

Drukarka atramentowa

 

Zaczniemy od drukarki atramentowej. Zasada działania jest prosta. Wewnątrz drukarki umieszczona jest szyna, na której znajduje się ruchoma głowica atramentowa. Podczas drukowania głowica znajduje się nad czystą kartką papieru i nanosi na nią żądaną przez użytkownika treść. Dawniej z czasem (oraz z poziomem decybeli) drukowania bywało dość różnie, obecnie sprzęty robią to w czasie kilku milisekund. W tym czasie tusz jest dostarczany na kartkę poprzez mikroskopijne otwory; zwykle jest ich kilkaset, co pozwala na dokładne przelanie treści na papier.

 

 

Drukarka laserowa

 

W tym przypadku technologia robi różnicę. Do procesu drukowania używa się światła lasera lub diod LED. Te elementy mają jedno zadanie – odpowiednie naelektryzowanie bębna światłoczułego. Proces ten pozwala bębnowi na przeniesienie odpowiedniej ilości specjalnego tonera (będącego
w istocie mieszanką drobin żelaza, pigmentu i żywicy) znajdującego się w kasecie laserowej na powierzchnię nośnika. Po przejściu przez tak zwany fuser (wyjątkowo rozgrzany element drukarki; w jego wnętrzu temperatura sięga ponad 200 stopni Celsjusza) urządzenie tworzy ostateczny wydruk.

 

Co wybrać?

 

Dużo zależy od Twoich potrzeb. Jeśli drukujesz niewiele lub w nieregularnych odstępach czasu, zdecydowanie rekomendujemy wyposażenie biura w drukarkę laserową. Sprzęt ten może stać bezczynnie przez długi czas, bez utraty jakości wydruku po ponownym uruchomieniu.
W przypadku drukarki atramentowej istnieje niemałe ryzyko zaschnięcia tuszu w głowicy, co może być dla Ciebie przykrą (i kosztowną) niespodzianką. Trzeba też nadmienić, że toner z drukarki laserowej po przeniesieniu na papier jest bardziej trwały niż wydruk z drukarki atramentowej.

 

Co wcale nie oznacza, że drukarki atramentowe to samo zło. Drukujesz często a dużo, zdarzają Ci się kolorowe wydruki? Możesz śmiało kupić urządzenie atramentowe, dbając wszakże o to, by
w głowicy nie zasechł tusz. Pamiętaj o prostej regule: dobra drukarka atramentowa to droga drukarka atramentowa. Nie daj się zwieść promocjom i obniżkom w sklepach. Tani sprzęt zazwyczaj sprzężony jest z potrzebą zaopatrywania go w kosztowne tusze.

 

A, jako się rzekło – zawsze warto stosować zamienniki oryginalnych materiałów. Musisz jedynie zwracać uwagę na takie, które są wysokiej jakości. Bez większych kłopotów powinny służyć Ci równie dobrze, jak oryginalne, a wiele droższe materiały rekomendowane przez producentów.

 

Podziel się na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Wyróżnione posty

Promocje drukarek i kopiarek: uważaj na haczyki!

4.4.2018

1/8
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów