Jaka drukarka do firmy?

21.12.2017

 

Niezależnie jak duży biznes prowadzisz – potrzebujesz do codziennego użytku niezawodnej drukarki. Twoja konkurencja pędzi do przodu, nie możesz sobie pozwolić na żadne przestoje.

Pomożemy Ci dobrać sprzęt, który spełni Twoje wymagania i pomoże rozwinąć biznesowe skrzydła.

 

Zdefiniuj swoje potrzeby

 

Rozpocznij od analizy dotychczasowych wydruków (czy kopii) w biurze. Jak rozkłada się procentowo udział kolorowych, a jak czarno-białych treści?

 

Jeśli wśród Twoich dokumentów przeważają wielobarwne wydruki, zastanów się nad wyborem drukarki atramentowej. To urządzenie zapewni Ci satysfakcjonującą jakość i wiernie odda paletę barw. Miej jednak na uwadze, że – o czym pisaliśmy między innymi tutaj – „atramentówki” nie lubią dłuższych postojów, toteż musisz dbać o obarczanie jej regularnymi obowiązkami.
W przeciwnym wypadku narażasz się na groźbę zaschnięcia tuszu, co z pewnością odbije się na Twojej kieszeni.

 

Jeśli z kolei prowadzisz niewielkie biuro i nie upierasz się przy kolorowych wydrukach – rozwiązaniem dla Ciebie będzie drukarka laserowa. Urządzenia laserowe są mniej awaryjne niż ich atramentowe odpowiedniczki; nie posiadają aż tylu podzespołów stricte mechanicznych,
w związku z czym spada liczba potencjalnych ognisk zapalnych wymagających wizyty w serwisie.

 

Inną niezaprzeczalną zaletą drukarek laserowych jest natychmiastowa gotowość do pracy, nawet po okresie długiego przestoju. Dzięki technice drukowania w oparciu o użycie tonera, nie występuje ryzyko zaschnięcia tuszu. Dodatkowo, druk laserowy w ostatecznym rozrachunku jest
o wiele tańszy niż druk zakładający używanie tuszu w drukarkach atramentowych.

 

Sprawdź, czy można zaoszczędzić

 

Kupno drukarki lub kopiarki jest dopiero początkiem łańcucha wydatków ponoszonych w firmie. Wszystkie materiały eksploatacyjne, niezależnie od modelu i rodzaju wybranego przez Ciebie urządzenia, po pewnym czasie się wyczerpują. Można zaobserwować pewną zależność: im taniej uda Ci się zakupić drukarkę, tym więcej płacisz w przyszłości za wkłady drukujące, bowiem akurat te modele opierają swoje działanie wyłącznie na materiałach oryginalnych, pochodzących od producenta – oczywiście nie należą one do najtańszych.

 

Tymczasem przed decyzją o nabyciu drukarki zalecamy badanie rynku pod kątem dostępności alternatywnych kartridży i zamienników. Nierzadko możesz odnaleźć oferty, w których zamienniki te są tańsze od oryginałów nawet o połowę. Co więcej: jeśli zamiennik pochodzi od zaufanego producenta, w żadnej mierze nie ustępuje oryginalnemu odpowiednikowi jakością i wydajnością druku. Im więcej zamienników jest dostępnych na rynku dla Twojego modelu urządzenia drukującego lub kupującego – tym lepiej.

 

Przelicz ilość wydruków

 

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru kopiarki bądź drukarki do biura powinno być oszacowanie, ile wydruków w skali miesiąca dokonujesz. Radzimy – odwiedź strony internetowe producentów urządzeń. Właściwie wszyscy renomowani konstruktorzy drukarek i kopiarek informują tam klientów, jak wyglądają cykle robocze konkretnych modeli. Posiadając te dane możesz skonfrontować je z realnymi potrzebami Twojego biznesu. Musisz odnaleźć złoty środek ulokowany pomiędzy wydajnością urządzenia a jego ceną.

 

Powracając do pierwszego akapitu – wybór rodzaju drukarki (atramentowa lub laserowa) winien być w dużej mierze podyktowany właśnie liczbą wydruków (czy też kopii) w Twoim biurze. Z kolei w nawiązaniu do drugiego akapitu, nie sugeruj się wyłącznie ceną urządzenia, bowiem możesz narazić się na duże wydatki przy zakupach (niestety koniecznych) materiałów eksploatacyjnych.

 

Drukarka czy kombajn?

 

Drukarka to drukarka – wiadomo. Ma jedno zadanie, z którego wywiązuje się lepiej lub gorzej. Kombajn biurowy to z kolei rozbudowane urządzenie wielofunkcyjne. Podstawowym i najczęściej spotykanym udoskonaleniem jest wbudowany w urządzenie skaner, który pozwala na zamianę urządzenia w kopiarkę, jeśli zachodzi taka potrzeba. Pamiętaj jedynie, że urządzenie wielofunkcyjne bardzo ładnie „wygląda” na papierze, gdy jesteś oczarowany mnogością dodatkowych możliwych do wykorzystania opcji. W rzeczywistości to duży, pobierający sporo prądu sprzęt, który nie znajdzie ekonomicznego uzasadnienia w niewielkim, kilkuosobowym biurze.

 

Przy poszukiwaniach urządzenia wielofunkcyjnego do swojej firmy zwróć też uwagę na wyposażenie dodatkowe. Standardem bardzo ułatwiającym „komunikowanie się” z drukarką jest Wi-Fi oraz karta sieciowa. Dzięki tym podzespołom będziesz mógł drukować z poziomu telefonu komórkowego lub tabletu, a na podłodze Twojego biura nie będą przebiegać plątaniny kabli.

 

Kupić, a może wynająć?

 

Jeśli przeanalizowałeś swoje potrzeby, a urządzenie do nich dopasowane leży za granicą Twoich możliwości finansowych – nie załamuj rąk. Dzierżawa kopiarek lub drukarek może być dla Ciebie jeszcze lepszym rozwiązaniem.

 

Przy wynajmie urządzenia wielofunkcyjnego nie płacisz za zakup sprzętu. Czyli już na starcie otrzymujesz nowoczesną drukarkę bez konieczności ponoszenia nakładów finansowych. Kolejny atut to długa rozmowa ze specjalistą przed podpisaniem umowy. Nierzadko spojrzenie „świeżego oka” spoza firmy może dostrzec rzeczy, które Ty przeoczyłeś. Podczas takiej rozmowy wspólnie dobierzecie drukarkę lub kopiarkę, której wynajem spełni Twoje oczekiwania.

 

Poniżej infografika – 10 powodów, dla których wynajem kopiarki i drukarki może być w niektórych przypadkach rozwiązaniem korzystniejszym, niż zakup na własność.

 

 

Warto na koniec napisać kilka słów o kosztach. Przede wszystkim zawsze ustalane są indywidualnie, z pozostawieniem pewnego marginesu na negocjację ceny. Wynika to z tego, że trudno operować sztywnymi stawkami w przypadku, gdy oczekiwania klientów bywają skrajnie różne. Niektóre firmy potrzebują wyłącznie jednego urządzenia, inne zaś muszą dysponować 
o wiele większą liczbą.

 

Atutem jest pełna klarowność oferty: kosztem jest stała rata miesięcznego zobowiązania (niemal identycznie jak przy leasingu pojazdów mechanicznych). Bezpłatne przez cały okres trwania umowy wynajmu drukarki lub kopiarki pozostają serwis oraz dostarczanie materiałów eksploatacyjnych.

 

Tytułem konkluzji: wybór kopiarki, drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego do biura nie powinien być dyktowany wyłącznie potrzebą chwili. Warto na spokojnie, dokładnie rozważyć wszystkie zalety i wady każdego proponowanego rozwiązania. Rzecz jasna nie zawahaj się skontaktować
z nami. Jesteśmy doświadczonymi fachowcami i z pewnością będziemy w stanie konstruktywnie doradzić.

Podziel się na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Wyróżnione posty

Promocje drukarek i kopiarek: uważaj na haczyki!

4.4.2018

1/8
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów