Jaką drukarkę wybrać do domu?

27.12.2017

 

Okres poświąteczny to już tradycyjnie moment, w którym sklepy prześcigają się w promocjach. Pojawiają się powszechnie wyprzedaże. Oznacza to, że możesz upolować w atrakcyjnej cenie nie tylko wymarzoną torebkę dla Twojej żony, ale też ciekawy sprzęt drukujący i kopiujący do domu. Pokrótce opowiemy Ci, czego lepiej się wystrzegać w labiryncie przecen i okazji.

 

Ile drukujesz?

 

Podstawowe pytanie, które trzeba sobie zadać. Jeśli jesteś szczęśliwym rodzicem z trójką wspaniałych dzieci, nie kupisz samochodu z segmentu A – z tej prozaicznej przyczyny, że żadnym cudem się tam nie zmieścicie. Jeśli prowadzisz życie singla, rodzinne kombi także nie będzie pojazdem skrojonym pod Twoje potrzeby. Podobnie rzecz ma się z drukarkami i kopiarkami.

 

Zastanów się, jak wiele wydruków wykonujesz, dajmy na to w skali jednego miesiąca. Czy Twoje drukowanie ma charakter incydentalny? A może regularnie zapełniasz ryzy papieru ważnymi materiałami? Uzbrojony w wiedzę, odwiedź strony internetowe producentów. W znakomitej większości wypadków odnajdziesz tam informacje, jakie cykle robocze sugerują wytwórcy dla swoich urządzeń. Porównując te dane, możesz już na tym etapie odrzucić część drukarek
i kopiarek jako nie przystających do Twoich oczekiwań. Radzimy – nie sugeruj się wyłącznie ceną, bowiem może się okazać, że tania przy zakupie drukarka okaże się niekoniecznie atrakcyjna cenowo w codziennym utrzymaniu.

 

Jeśli wśród Twoich wydruków przeważają dzieła czarno-białe, rozsądnym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa. Jak wspominaliśmy nieraz, drukarki laserowe są wytrzymałe i nieźle znoszą nawet dłuższe okresy bezczynności. W przeciwieństwie do drukarek atramentowych, które są dobrym wyjściem, gdy jesteś przekonany, że drukować będziesz regularnie, często i w kolorze.

 

 

PRZECZYTAJ | Jaką drukarkę wybrać do firmy?

 

 

Podlicz koszty eksploatacji.

 

Wbrew pozorom, wartość kosztów eksploatacji jest o niebo ważniejsza niż koszt zakupu samej drukarki. Zaoszczędzisz wyłącznie pozornie, nabywając sprzęt drukujący w atrakcyjnej cenie
(a markety elektroniczne w Katowicach i na Śląsku proponują bogatą ofertę przecen i obniżek) – okazać się bowiem może, że producent rekompensuje sobie niższą cenę urządzenia koniecznością zakupu oryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

 

Nie chcemy arbitralnie osądzać, że oryginalne tusze lub tonery odpowiedzialne są za całe zło tego świata. To nieprawda. W przypadku wielu drukarek i kopiarek oryginały są jedynymi dostępnymi na rynku materiałami eksploatacyjnymi – cóż, jeśli wybrano właśnie taki sprzęt, to nie ma wyjścia, trzeba regularnie dokupować materiały w wysokich cenach. Oryginały mają także inne zalety: są wytwarzane pod egidą producenta, zatem dobrze współpracują z dedykowanymi im drukarkami lub kopiarkami i są produktami wysokiej jakości.

 

Jedynym – za to sporym – minusem oryginalnych materiałów eksploatacyjnych jest ich cena. Dlatego, o czym już nieraz wspominaliśmy, zawsze warto rozejrzeć się przed zakupem, czy do danego modelu drukarki i kopiarki dostępne są na rynku zamienniki. Zamienników, wbrew twierdzeniom producentów (którzy mają w tym swój wymierny finansowy interes, a jakże) nie trzeba demonizować. Jeśli zamiennik pochodzi z zaufanego źródła, posiada takie same parametry jakościowe jak oryginał. Kosztuje za to o wiele mniej i pozwala na lepszą wydajność w codziennej pracy drukarki.

Zatem: jeśli Twoja wymarzona drukarka wdzięczy się z półki sklepowej w atrakcyjnej cenie, spełnia Twoje oczekiwania odnośnie wydajności druku, a na rynku istnieje do niej dużo interesujących zamienników materiałów eksploatacyjnych – nie masz się co zastanawiać.

 

Chyba, że…

 

 

 

Chyba, że zwrócisz uwagę na urządzenia wielofunkcyjne. Wbrew pozorom nie są to już wyłącznie olbrzymie kombajny biurowe, które zaanektują cenny metraż kwadratowy Twojego mieszkania. Coraz łatwiej napotkać na rynku zgrabne, kompaktowe urządzenia wielofunkcyjne. Bez wątpienia korzyścią płynącą z nabycia takiego sprzętu jest ich funkcjonalność: najczęściej dysponują chociażby skanerem. Skaner z kolei jak mało które urządzenie sprawdzi się przy archiwizacji. Uważasz, że nie masz w swoim ognisku domowym nic do archiwizowania? Ależ skąd. Większość paragonów po pewnym czasie traci wyrazistość, przez co ewentualne roszczenie praw do gwarancji jest kłopotliwe. Zeskanowane i umieszczone na dysku (lub – ostatnio coraz bardziej modne rozwiązanie – w chmurze internetowej) są bezpieczne i niezależne od wszelakich warunków atmosferycznych.

 

Jakkolwiek w wypadku urządzeń wielofunkcyjnych namawiamy przede wszystkim do rozwagi. Nie ma się co ekscytować szeregiem opcji dodatkowych, wypełniających kolejne stronnice prospektu reklamowego. Jeśli i tak nigdy z nich nie skorzystasz, lub będziesz używać ich na zasadzie ciekawostki i od wielkiego dzwonu, po co przepłacać? Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna, zwykła drukarka.

 

Możesz zarobić na ekologii.

 

Na koniec dodamy jeszcze jedno. Zużyte tusze i tonery są odpadami szczególnie niebezpiecznymi. Wymieniając je na nowe (oryginały lub zamienniki) musisz wymyślić, co zrobić ze starymi, które są już dla Ciebie kompletnie nieprzydatne. Mamy dla Ciebie proste rozwiązanie. Oddaj te materiały do naszego skupu – w ten sposób nie dość, że zadbasz o środowisko, to jeszcze możesz zarobić pewną kwotę pieniędzy.

 

 

 

 

Podziel się na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Wyróżnione posty

Promocje drukarek i kopiarek: uważaj na haczyki!

4.4.2018

1/8
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów