ABC drukarek laserowych.

2.1.2018

 

Prawie każdy z nas miał kiedyś styczność z drukarką laserową. Mało kto jednak przy korzystaniu
z tego urządzenia zastanawia się, jak naprawdę działa. Z nowym rokiem 2018 warto zaczerpnąć odrobinę interesującej wiedzy. Zapraszamy do lektury.

 

Z czego to jest zbudowane?

 

Oczywiście drukarki laserowe różnią się między sobą w szczegółach budowy. Każdy producent stosuje pewne unikalne rozwiązania, nieobecne u konkurencji. Generalnie jednak zasady funkcjonowania i niezbędne elementy w środku urządzenia pozostają wspólne dla wszystkich modeli. A więc: na pewno występuje przynajmniej jeden podajnik papieru. Kolejnymi wspólnymi podzespołami są: bęben światłoczuły, pojemnik z tonerem i zespół utrwalający dokonany wydruk. Dobra drukarka laserowa nie może działać bez odpowiednio skonfigurowanego zespołu elektrod, które odpowiadają za ładowanie i rozładowanie bębna. Rzecz jasna niezbędnym elementem każdej drukarki laserowej jest elektronika, odpowiedzialna za prawidłową komunikację z urządzeniami zlecającymi jej wydruk (telefon komórkowy, komputer, tablet – w zależności od przyjętej konfiguracji). Ta sama elektronika odpowiada także za przetwarzanie tychże zadań tak, by były właściwie odczytane przez mechanizmy drukarki.

 

Jak to działa?

 

Drukarka laserowa drukuje za pomocą umieszczania na przygotowanej karcie papieru cząstek tonera. Można odnaleźć wiele punktów stycznych między zasadami działania drukarek laserowych oraz kserokopiarek. Warto nadmienić, że drukarki laserowe dzielimy na urządzenia monochromatyczne i kolorowe – w zależności od potrzeb użytkownika można wybrać taki lub inny sprzęt. Jak wiele razy wspominaliśmy, do regularnych wydruków kolorowych wysokiej jakości bardziej nadaje się drukarka atramentowa. Jeśli wśród Twoich wydruków przeważają właśnie takie, poważnie zastanów się nad taką alternatywą.

 

Wyróżnić można kilka podstawowych etapów działania drukarki laserowej. Pierwszym etapem jest przygotowanie wałka. Wałki to podzespoły, które są pokryte specjalnym materiałem światłoczułym – zwykle jest to selen, krzem lub OPC (z angielskiego – organic photoconducting cartdridge). Przygotowanie wałka polega na jego naelektryzowaniu.

 

Drugi etap zwany jest naświetlaniem. Naelektryzowany wałek naświetlany jest światłem lasera lub linijki diodowej. Poprzez takie działanie naświetlone miejsca (uprzednio wybrane w procesie zlecenia druku) tracą nabyty przed chwilą ładunek elektryczny. Miejsca naświetlania mogą się różnić w zależności od typu posiadanej przez Ciebie drukarki (mówimy na razie wyłącznie
o drukarkach monochromatycznych). Jeśli Twoja drukarka jest typem write-black, wówczas naświetlane są miejsca, które mają zostać zadrukowane. W przypadku typu write-white naświetlaniu podlegają miejsca mające pozostać niezadrukowane. Pierwsze rozwiązanie zapewnia użytkownikowi uzyskanie efektu głębszej czerni, zaś write-white lepiej i dokładniej oddaje detale wydruku.

 

Trzeci etap to „wywołanie”. W naświetlonych oraz nienaświetlonych miejscach toner porusza się
z wałka wywoływaczki na wałek światłoczuły. Chwilę później toner zostaje przeniesiony (stąd etap zwany jest przeniesieniem) bezpośrednio na papier. Podczas przenoszenia następuje wspomaganie – zazwyczaj polega to na elektryzowaniu specjalnym ładunkiem przeciwnego znaku elektrody umieszczonej bezpośrednio pod papierem. Na tym etapie działania wydruk jest jeszcze bardzo nietrwały. Wszelkie drobinki tonera (odpowiadające za powstanie wydruku) są przyciągnięte do arkusza papieru wyłącznie za pomocą elektrostatyki.

 

Dlatego by cieszyć się trwałym wydrukiem w dobrej jakości, drukarka laserowa dokonuje procesu utrwalania. Przygotowana do wydruku kartka papieru przemieszcza się pomiędzy rozgrzanymi wałkami. Dzięki wysokiej temperaturze (dochodzącej nawet do 260 stopni Celsjusza) i dociskowi rolek, uprzednio dociśnięty wyłącznie elektrostatycznie toner jest w sposób ostateczny utrwalony na papierze.

 

Finalnym etapem procesu wydruku jest czyszczenie, czyli przygotowanie kartki z wydrukiem do stanu ostatecznego. Polega to na tym, że wałek światłoczuły podlega rozelektryzowaniu
i czyszczeniu z tych elementów tonera, które nie znalazły się na papierze.

 

Ile to trwa?

 

Cóż, błyskawicznie. Proces wydruku trwa krócej niż przeczytanie tekstu o tym, jak działa.
W zależności od klasy i wydajności urządzenia czas waha się między kilkoma a kilkunastoma sekundami. Większość producentów podaje w specyfikacjach swoich produktów liczbę wydruków na minutę. Pamiętaj jednak o tym, że zazwyczaj w takich danych nie jest uwzględniony czas niezbędny na właściwe rozgrzanie świeżo uruchomionego urządzenia, co czas wydruku może wydłużyć.

PRZECZYTAJ | 4 plusy drukarki laserowej.

Co z materiałami eksploatacyjnymi?

 

Podstawowym, podlegającym cyklicznej wymianie materiałem eksploatacyjnym w drukarce laserowej jest toner. Istnieje w formie czarnego proszku – dla drukarek monochromatycznych. Dla drukarek kolorowych występują także proszki w innych kolorach (CMYK – Cyan, Magenta, Yellow, Black). Poza tonerem innym wymienialnym podzespołem drukarki laserowej jest bęben. Jeśli posiadasz drukarkę niezłej klasy, być może masz możliwość wymiany tonera niezależnie od bębna. Mimo droższej ceny samego urządzenia drukującego, ma to głęboki sens ekonomiczny. Toner może wystarczyć użytkownikowi maksymalnie na kilkadziesiąt tysięcy wydruków – o ile mówimy o oryginalnym lub zamienniku wysokiej klasy. Żywotność bębna zazwyczaj szacowana jest na kilkaset tysięcy wydruków. Po cóż więc wymieniać część, która może działać bezawaryjnie jeszcze przez dłuższy czas? Niemniej posiadając tańszy model drukarki laserowej, musisz wymieniać cały zespół drukujący, na który składają się bęben wraz z pojemnikiem na toner. Wówczas taki zespół zwany jest kartridżem.

 

Czy warto?

 

Naszym zdaniem drukarka laserowa jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, o ile musisz drukować w dużych ilościach i najlepiej biało-czarno. Na rynku obecnych jest dużo urządzeń niezłej klasy,
a szeroka oferta zamienników pozwala oszczędzić sporo pieniędzy. Drukarka laserowa jest urządzeniem łatwiejszym w obsłudze i eksploatacji od drukarki atramentowej, jednak musisz pamiętać, że z niektórymi zadaniami (na przykład wydruk wysokiej jakości stron kolorowych) lepiej poradzi sobie jej odpowiedniczka.

Podziel się na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Wyróżnione posty

Promocje drukarek i kopiarek: uważaj na haczyki!

4.4.2018

1/8
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów