Jaka drukarka do zdjęć?

2.3.2018

 

Tradycyjne zdjęcia odchodzą powoli do lamusa. Coraz mniej osób oddaje fotografie do specjalistycznego wywołania. Nadeszła epoka smartfonów wyposażonych w doskonałe aparaty fotograficzne. I zazwyczaj w ten sposób sobie radzimy, trzymając zdjęcia w ich pamięci. Od czasu do czasu zachodzi jednak potrzeba wydrukowania i podzielenia się fotografią z najbliższymi. Jaką drukarkę wybrać, aby być w pełni zadowolonym

z efektu finalnego?

 

Jakie rodzaje drukarek mamy do dyspozycji?

 

Standardowe, czyli atramentowe i laserowe. Są również termosublimacyjne, chociaż występują rzadziej. Atramentowe pozwalają cieszyć się zdjęciami wysokiej jakości, przy zachowaniu dość niskiej ceny za zakup urządzenia.

 

Drukarki laserowe, o czym pisaliśmy wielokrotnie, są wręcz stworzone do drukowania wielkich ilości dokumentów o każdej porze dnia i nocy. Natomiast słabo radzą sobie

z oddaniem wszystkich szczegółów zdjęcia. Mogą być traktowane jako pilny erzac, ale jeżeli planujemy częstszy wydruk fotografii, powinniśmy rozglądać się za czymś innym.

 

Wreszcie drukarki termosublimacyjne. To już sprzęt z najwyższej półki. Niestety nie tylko jakościowej, ale i cenowej. Wykorzystują w swojej pracy punktowe podgrzewanie odpowiedniego barwnika, który osiada na odpowiednim fragmencie kartki. Ponieważ każdy z kolorów nakładany jest niezależnie od siebie, końcowy efekt daje fotograficzną jakość wydruku. Co więcej – stworzone w ten sposób zdjęcia charakteryzują się dużą trwałością i czas się ich nie ima (nie blakną). Nie bez powodu takie drukarki cieszą się powodzeniem w branży studiów fotograficznych. Dla indywidualnego użytkownika barierą nie do przeskoczenia może być jednak wygórowana cena.

CZY WIESZ, ŻE...bardziej opłaca się wynajem kopiarki niż jej kupno? Sprawdź!

Co potrafi drukarka do zdjęć?

 

Drukarka fotograficzna uzbrojona jest nawet w osiem pojemników na tusz. Które to pojemniki można wymieniać do woli, bez ingerencji w pozostałe. Sprzyja to „zabawie” w oddanie jak najlepszych kolorów zdjęcia. Oczywiście swoje też kosztuje – ale od czego mamy tańsze, lecz dobre jakościowo zamienniki oryginalnych materiałów eksploatacyjnych?

 

Dobra drukarka do zdjęć winna być wyposażona w przejrzysty ekran LCD. Rzecz jasna nie jest to gadżet niezbędny, bowiem w większości przypadków drukowanie odbywa się z poziomu komputera, gdzie w odpowiednich programach można sformatować zdjęcie przed wydrukiem. Ale zawsze warto na ostatnią chwilę poprawić efekt czerwonych oczu czy zredukować kontrast.

 

Interesującą i pomocną funkcjonalnością jest także opcja drukowania bezpośrednio

z aparatu fotograficznego. Odbywa się to za pomocą połączenia drukarki i aparatu, na przykład za pośrednictwem kabla USB. Łatwy, szybki i przyjemny sposób – o ile nie planujemy już żadnych dalszych obróbek fotografii z użyciem komputera.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Na pewno warto przyjrzeć się formatom drukowania, jakie oferuje nasza potencjalna drukarka. Większość spośród nich umożliwia wydruk fotografii w standardowych formatach. Jeśli jednak potrzebne są nam wydruki wielkoformatowe, cena drukarki automatycznie pójdzie w górę. Trzeba też będzie zainwestować w specjalny papier.

 

Dla wydruku zdjęć szczególnie istotna jest rozdzielczość. Im wyższa, tym więcej szczegółów fotografii będzie wiernie odwzorowanych. Warto zapoznać się

z parametrami rozdzielczości przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu.

 

Oczywiście można także wynająć drukarkę zamiast ją kupować – zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami. Wynajem drukarki lub kopiarki może być źródłem poważnych oszczędności finansowych.

Podziel się na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Wyróżnione posty

Promocje drukarek i kopiarek: uważaj na haczyki!

4.4.2018

1/8
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów