Z czego składa się toner do drukarki?

23.3.2018

Drukarka bez tonera (przynajmniej laserowa) to jak żołnierz bez karabinu. Jeżeli nie ma tonera w urządzeniu, możemy co najwyżej popodziwiać jego konstrukcję; nic raczej nie wydrukujemy, choćbyśmy się starali ze wszystkich sił. Ale czy zastanawialiście się kiedyś,

z czego składa się toner do drukarki? Jak jest zbudowany? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie. Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Czym jest toner do drukarki?

 

Toner do drukarki pełni generalnie identyczną rolę jak kartridż

z tuszem, stosowany w tradycyjnych drukarkach atramentowych. Drukarki laserowe są uważane za wygodniejsze, bowiem mogą bardzo długo stać nieużywane bez szkody dla jakości pracy urządzenia. Wydruki na drukarkach laserowych są też szybsze,

a sama konserwacja urządzenia zajmuje mniej czasu, oraz, co tu kryć – jest po prostu czystsza (kto czyścił drukarkę atramentową, a potem swoje ubrania, wie o czym mowa). Nie ma wszakże róży bez kolców – do wydruków lepszej jakości (na przykład aby wiernie odwzorować kolory) bardziej nadaje się drukarka atramentowa. Która jednak musi być używana regularnie, by zachować swoje walory.

 

Jak było powiedziane powyżej, toner do drukarki laserowej to odpowiednik kartridża z tuszem do drukarki atramentowej. Poza przeznaczeniem różni je niemal wszystko. Dlaczego? O tym za moment. Zanim przejdziemy do budowy tonera, warto nadmienić

o cenach. Oryginalne tonery nie należą do najtańszych materiałów eksploatacyjnych. Wypadałoby się rozejrzeć za dobrymi jakościowo zamiennikami, które są w niższych cenach, a jednocześnie nie tracą na wydajności druku. Mnóstwo osób tak robi i jest to doskonały sposób na oszczędności – zarówno w firmie jak i w domu. Innym dobrym rozwiązaniem może być wynajęcie kopiarki bądź drukarki, bowiem wówczas w cenie abonamentu wszystkie materiały eksploatacyjne (w tym oczywiście tonery) są całkowicie za darmo przez cały okres trwania umowy.

JAK NAJLEPIEJ DRUKOWAĆ ZDJĘCIA? Podpowiadamy!

 

Z czego składa się toner do drukarki laserowej?

 

Toner do drukarki laserowej to składowa paru podzespołów. Znajdziemy więc w nim obudowę, bęben, wałek magnetyczny, listwę magnetyczną oraz specjalny proszek. Rzecz jasna każdy z tych elementów jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania tonera. Niemniej szczególną rolę pełni ów specjalny proszek, charakteryzujący się drobną konsystencją. Poszukując porównań do czegoś, co znamy z codziennego użytkowania, proszek ten wygląda niemal jak talk.

 

Gdy dochodzi do drukowania, naelektryzowany uprzednio wałek drukarki naświetlany jest za pomocą lasera. Takie naświetlanie prowadzi do utraty ładunków elektrycznych w niektórych miejscach wałka. Później toner przechodzi z wałka magnetycznego na wałek światłoczuły. Kolejna faza procesu zachodzi, gdy toner ląduje z wałka na papier poprzez dotyk i naelektryzowane ładunki. Wreszcie na samym końcu drukowania, cząstki naniesione na kartkę papieru pod wpływem ciepła są ostatecznie utrwalane. Brzmi jak technologia kosmiczna, ale w gruncie rzeczy cały proces trwa momentalnie.

NIE WIESZ JAK WYCZYŚCIĆ DRUKARKĘ? Przeczytaj!

 

W składzie tonera do drukarki laserowej odnajdziemy przede wszystkim drobniutki plastik, występujący pod postacią wspomnianego proszku. Gdy drukujemy, jakaś ilość tegoż plastiku topnieje, a cząsteczki przylegają do kartki papieru i tworzą w ten sposób obraz. Innymi składnikami tonera do drukarki jest żelazo

(a mówiąc bez ogródek – rdza) – które ma za zadanie ułatwić transport ładunków magnetycznych.

 

Na samym końcu wspomnimy jeszcze o pigmencie, czyli o tym, co pozwala składnikom tonera przybrać najróżniejszych barw i odcieni. Brzmi skomplikowanie? Wbrew pozorom jest to dość proste, a tonery do drukarek jeszcze długo nie wyjdą z użytku.

 

Podziel się na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Wyróżnione posty

Promocje drukarek i kopiarek: uważaj na haczyki!

4.4.2018

1/8
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów